Počet položek: 0 0 Kč

Noviny

 Certifikát k pravému výrobku z Hané máme i ve Štěpánově Janě Pětříkové ze Štěpánova a jejím výrobkům Asociace regionálních značek udělila prestižní certifikát regionální značky "HANÁ regionální produkt". Jana Petříková se zabývá designem a výrobou batikovaných produktů a uměleckých předmětů. Batikování (javánsky "mbatik" = psaní voskem) je technika barvení nebo potisku tkanin, při kterém se zakrývají určitá místa voskem nebo zavazují tak, aby zůstala neobarvená. Pomocí batiky zdobily látky různé národy již více než před 2000 lety. Zbytky plátna zdobené batikou našli v egyptských hrobkách již v 5. století. Vykopávky v Číně odhalily, že výrazná batika se tam dělala v 7. století. Asijci barvili své oděvy různými barvami pomocí přírodních látek, získávaných z částí květin a stromů. Starověké vzorky batiky se našly i v Japonsku a Indii, kde se batikovala hlavně bavlna a hedvábí. Na indonéském ostrově Jáva se v 15. století z řemeslné techniky brzy stalo výtvarné umění. Z Jávy pochází několik celosvětově známých umělců v tomto oboru. V roce 2009 bylo indonéské ruční batikování prohlášeno UNESCEM za světové kulturní dědictví. Jednou z nejstarších technik batikování, používaná u nás, je modrotisk - modrá tkanina s bílým vzorem. Paní Petříková přijala nabídku a dala rozhovor do Našich novin:

Paní Jano, na Vašich výrobcích, je poznat, že Vás práce baví a dáváte do ní srdce. Kdy jste se poprvé setkala s technikou batiky a čím Vám učarovala?

 "Poprvé to bylo ve výtvarném kroužku na ZUŠ, tehdy jsme batikovali káro a mě fascinovalo, jak se dvě barvy mísí a vznikají další barevné nuance."

Jste zároveň výrobcem i designérkou svých výrobků. Kde berete inspiraci a nápady na stále nové a nové motivy?

 "Nápadů je spoustu. Svět je rozmanitý. Někdy jdu po ulici nebo přírodou a uvidím zajímavou kombinaci barev, strukturu rostlin, grafiku linek a tvarů. Někdy vycházím ze sezonních barev, nebo i z módních odstínu. Při tvorbě si kladu otázky, co by bylo tvarově lepší, jaká kombinace barev? Vzor musí být na tričku, šatech... vytvořen tak, aby lichotil postavě. To platí i u hedvábných šátků a šál. A hlavně,... vzor by měl být osobitý, český."

Vaše umělecké sklony jsou patrné ve Vašich nádherných obrazech, které tvoříte. Technika zůstává, ale u této umělecké práce Vás již políbila tzv. Múza. Kdy se tak stalo a vystavujete někde své obrazy?

 "Múza mě políbí Usmívající sevždy, když se chytnu barev, když mě napadne nějaký námět , když chci vyjádřit své pocity, atmosféru doby nebo o lidských vztazích. Barvami žiji. Již dříve jsem malovala obrazy temperou, vodovkami. Tvořit textilní obrazy pomocí barevného pigmentu na režném plátně bývalé textilky Slezan, mě napadlo celkem nedávno. Výstavy již proběhly tři, ve Frýdku - Místku a dvakrát již v Hranicích na Moravě. Další měla být i s módní přehlídkou na veletrhu Open Art na brněnském výstavišti. Bohužel covidovou pandemií byla výstava zrušena. Další výstavy jsou plánovány až na příští rok v galerii Čeladná, na zámku v Paskově, Open Art Brno na BVV, na zámku ve Frýdku..."

S Vašimi výrobky jste získala prestižní certifikát "HANÁ regionální produkt". Jde o uznání Vaší práce, kvality Vašich výrobků i o ukázku zachování tradice. Kdy jste certifikát získala a co pro Vás toto uznání znamená?

 "Certifikace pro mě znamená hodně, mám ji už od roku 2011. Je to uznání toho, že batikovaná a malovaná trička, hedvábí, nejsou textil, ale oděvní umělecká tvorba. S každým kouskem si ,,hraji" 2-3 dny, s šaty i 5 dnů. Kombinuji kromě batikování i s dalšími výtvarnými textilními technikami. Používám kvalitní bavlnu a 100% hedvábí. Má trička jsou mé obrázky a mají své názvy. Jednou jsem měla i tričko, kterému jsem dala název ,,Úsvit na Hané".

 Moc se mi Vaše výrobky líbí, paní Jano. Přijala byste mou nabídku na uspořádání módní přehlídky a výstavy s vernisáží Vašich obrazů u nás ve Štěpánově? Výstavu bychom mohli uspořádat v kině nebo v rámci hodů 2021 a přehlídku třeba na nejbližším plesu města nebo hodech.

 "Velmi ráda přijmu Vaši nabídku na výstavu i na módní přehlídku.

Kde můžeme Vaše výrobky vidět a koupit, paní Jano?

 "Výrobky jsou detailně nafoceny v mém e- -shopu Batitex, www.modni-tricko.cz. V současné době připravuji nový inovovaný e-shop Batitex, již pod doménou www.batitex.cz. Výrobky a obrazy můžete po domluvě zhlédnou i koupit přímo v mé výtvarné dílně.

Děkuji za rozhovor. Milí spoluobčané, pokud byste znali či doporučili zajímavou osobnost Štěpánova, se kterou by vás zajímal malý rozhovor, napište mi do emailu starosta@stepanov.cz. -JŠ- 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Pri poskytovani sluzeb nam pomahaji soubory cookie. pouzivanim nasich sluzeb vyjadrujete souhlas s nasim pouzivanim souboru cookie a také udělujete souhlas s využitím osobních údajů pro účely marketin   Další informace